Paznokcie w prążki

Niestety, tym razem nie napiszę o nowych trendach w modzie, lecz o problemach z paznokciami. Zanim bowiem zaczniemy ubierać i malować się zgodnie z najnowszymi trendami w modzie, trzeba zacząć od zadbania o wygląd naszego ciała, a szczególnie o włosy, skórę i paznokcie.

Paznokcie odzwierciedlają naszą kondycję zdrowotną i dobitnie pokazują, jeżeli coś nam dolega. Aby odzyskały zdrowy i ładny wygląd, wystarczającym środkiem jest zazwyczaj intensywna pielęgnacja, ale zdarza się, że nieodzowne są wizyta u lekarza i ewentualne leczenie.

Pisałam już o łamliwych i kruchych paznokciach. Dzisiaj zajmę się problemem prążków na paznokciach.

Poziome bruzdy na paznokciach

Poziome rowki na paznokciach mogą świadczyć o uszkodzeniu korzenia paznokcia, o przebytych lub aktualnych kłopotach ze zdrowiem, np. o zaburzeniach układu pokarmowego lub przemiany materii, grypie z towarzyszącą gorączką, a także o nieodpowiedniej diecie, przyjmowaniu leków czy problemach natury psychicznej.

Po ustąpieniu objawów chorobowych lub innych problemów, paznokcie powinny wrócić do normy. Jeżeli nie – to warto zapytać, co o tym sądzi lekarz.

Pionowe prążki na paznokciach

Pionowe bruzdy na paznokciach mogą występować od urodzenia i w zasadzie nie świadczą o żadnych problemach zdrowotnych. Czasami jest to sygnał, że pije się za mało wody.

Pionowe pęknięcie paznokcia

Zazwyczaj przyczyną pękania paznokcia wzdłuż jest uszkodzenie jego korzenia. Przyczyną pękania kilku paznokci mogą być problemy zdrowotne, np. niedokrwienie paznokcia, łuszczyca czy zapalenie stawów. Dlatego gdy mimo odpowiedniej ochronie i pielęgnacji problem nie ustępuje, warto zapytać o zdanie lekarza.

Tagi: , , , , , , ,

Ten wpis został utworzony 05.09.2011 o godz. 11:23 i należy do kategorii Dla zdrowia i urody, Dobre rady, Paznokcie.
Komentarze do tego wpisu możesz śledzić, korzystając z czytnika kanałów RSS 2.0. Możesz dodać komentarz lub wstawić link TrackBack do swojej strony.

Dodaj komentarz